Monday, July 30, 2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Nama                           : Mohammad Ariff Safwan Bin Md Ghazzi
Mata Pelajaran            : Tajwid
Kelas                           : 3 Ibnu Hassan
Tarikh                          : 15 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 25 orang murid ( 12 lelaki, 13 perempuan)
Tajuk                           : Hukum Mim Sakinah ( Mim Mati)
Kemahiran                   : Membaca, menulis, mendengar
Kaedah                        : Nyanyian , Perbincangan , Permainan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1) murid pernah didedahkan mengenai hukum tajwid Mim sakinah  ( mim mati ) ini pada waktu darjah 1

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyebut tiga bahagian hukum mim sakinah
(2) Murid dapat menulis secara ringkas idgham mislain syafawi, ikhfa’ syafawi, izhar syafawi,
(3) Murid dapat menyenaraikan beberapa contoh bahagian mim sakinah 

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Merumus, bersoal jawab, membanding beza

PENERAPAN NILAI :
(1) Berdisiplin
(2) Patuh, Kerjasama

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kad manila, kad imbasan , kad tulisan


LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1) Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.

Nilai : Berdisiplin, Patuh, Kerjasama
Set Induksi
( 5 minit )
Guru menayangkan video berkaitan dengan hukum dalam islam
1) Guru menunjukkan video kepad murid-murid
2) Guru bertanyakan perkaitan vidoe dengan tajuk pengajaran

3)Guru mengaitkan kad gambar dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Komputer ,Kad imbasan, kad gambar, skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Taat, Berdisiplin, Patuh
Langkah 1
( 6 minit )
Menceritakan mengenai hukum dan bahagian hukum mim sakinah
1) guru  menceritakan kepada murid mengenai pengertian hukum mim sakinah  dan bahagiannya

2)Guru meminta murid membincangkan perkara tersbut
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab


Strategi : Berpusatkan guru berpusatkan murid

Langkah 2
( 8 minit )
 Memberi pengertian dan contoh bagi setiap bahagian  idgham mislain syafawi , ihkfa’ syafawi dan izhar syafawi.

1) Guru melakukan aktiviti penerangan  di kalangan murid-murid
2) Guru membincangkan tajuk ini dengan baik
3) Guru dan murid-murid bersama-sama bincangkan tajuk yang diberikan
         
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer, kad gambar

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat, Patuh
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

-kumpulan dibahagikan kepada 5 kumpulan

-murid mendengar contoh bacaan al-quran dari audio dan dikehendaki mengeluarkan contoh hukum mim sakinah

-lengkapkan carta pada kad manila
1) Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid
2) Murid-murid membuat aktiviti secara berkumpulan
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila, kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat, Patuh
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1) Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid


No comments:

Post a Comment