Monday, July 30, 2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Nama                           : Mohammad Ariff Safwan Bin Md Ghazzi
Mata Pelajaran            : Tajwid
Kelas                           : 3 Ibnu Hassan
Tarikh                          : 14 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 25 orang murid ( 12 lelaki, 13 perempuan)
Tajuk                           : melakukan ujian bagi semua keseluruhan tajuk
Kemahiran                   : Menghafaz, Menulis dan Berfikir
Kaedah                        :  Soal jawab

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1) murid telah didedahkan dengan persedian ujian pada awal persekolahan

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menghafaz beberapa definisi mata pelajaran tajwid ini
(2) Murid dapat menulis beberapa  hukum tajwid
(3) Murid dapat menyenaraikan beberapa contoh hukum tajwid

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Merumus, bersoal jawab, menganalisis

PENERAPAN NILAI :
(1) Berdisiplin
(2) Semangat ,Fokus

BAHAN BANTU MENGAJAR :
kertas A4, pen , bahan ujian , komputer, Pembesar Suara, Audio , Skrin Pemancar Cahaya (LCD)


LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1) Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.

Nilai : Berdisiplin, Patuh, Fokus
Set Induksi
( 5 minit )
Guru menunjukkan video mengenai  ujian-ujian yang diberikan kepada orang islam
1) Guru menunjukkan video kepada murid
2) Guru bertanyakan perkaitan video dengan tajuk pengajaran
3)Guru mengaitkan video dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Skrin Pemancar Cahaya ( LCD), Video, Pembesar Suara, Komputer

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Taat, Berdisiplin, Fokus
Langkah 1
( 10 minit )
Guru menjalankan ujian lisan
1) Guru  mengadakan ujian lisan kepada murid
2)  murid bertungkus lumus  dalam menjalankan ujian lisan ini





Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab


Strategi : Berpusatkan  murid


Langkah 2
( 5 minit )

 Menulis sebanyak mana contoh hukum tajwid yang telah dipelajari


1) Guru melakukan aktiviti penulisan  di kalangan murid-murid
2) Guru menjalankan latihan ini dengan baik
3) murid-murid bersama-sama bincangkan tajuk yang diberikan
         

Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer,

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat, Patuh
Langkah 3
( 7 minit )
Tambahan akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran yang lepas

-murid dibahagikan secara 10 kumpulan ( 1 kumpulan terdiri daripada  2 atau 3 murid


-lengkapkan padanan ayat  pada kertas yang diberikan dan setiap seorang merumuskannya
1) Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid
2) Murid-murid membuat aktiviti secara berkumpulan
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila, kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat, Patuh
Penutup
( 3 minit )
Guru membincangkan jawapan bersama-sama pelajar dalam menjalankan ujian tersebut
1) Guru menyemak jawapan yang diberikan oleh para murid




No comments:

Post a Comment