Monday, July 30, 2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Nama                           : Mohammad Ariff Safwan Bin Md Ghazzi
Mata Pelajaran            : Tajwid
Kelas                           : 3 Ibnu Hassan
Tarikh                          : 8 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 25 orang murid ( 12 lelaki , 13 perempuan )
Tajuk                           : Kelebihan Membaca Al-Quran
Kemahiran                   : Membaca, menulis, mendengar
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan dengan membaca ayat suci Al-quran

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyebut kelebihan membaca al-quran
(2) Murid dapat menulis tiga kelebihan membaca al-quran
(3) Murid dapat menceritakan kelebihan membaca al-quran

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Merumus, bersoal jawab, memahami

PENERAPAN NILAI :
(1) Berdisiplin
(2) Khusyuk, Sabar

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, kad gambar, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)


LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)    Murid-murid membaca doa belajar bersama-sama

(3)    pelajar bersungguh menadah tangan

Nilai : Khusyuk, patuh, bersunguh-sungguh
Set Induksi
( 5 minit )
Video seorang manusia membacakan al-quran
(1)    Guru menunjukkan video seorang manusia membaca al-quran kepada murid-murid
(2)    Guru bertanyakan perkaitan video ditayangkan dengan tajuk pengajaran
(3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
(4)    Guru mengaitkan video tayangan dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad gambar, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian al-quran  :



(1)    Guru ceritakan pengertian al-quran kepada murid
(2)    Guru meminta murid
(3)    membincangkan pengertian al-quran
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan murid

Langkah 2
( 8 minit )
  Kelebihan membaca al-quran
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

(1)pengertian al-quran
(2)kelebihan membaca al-quran

(1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
(2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid


No comments:

Post a Comment