Monday, July 30, 2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Nama                           : Mohammad Ariff Safwan Bin Md Ghazzi
Mata Pelajaran            : Tajwid
Kelas                           : 3 Ibnu Hassan
Tarikh                          : 14 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 25 orang murid ( 12 lelaki, 13 perempuan)
Tajuk                           : Iqlab
Kemahiran                   : Membaca,  berkomunikasi
Kaedah                        : Permainan ,  syarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1) murid pernah mempelajari mengenai hukum iqlab ini

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyebut pengertian iqlab dengan betul
(2) Murid dapat menjelaskan beberapa  kaedah  bacaan iqlab
(3) Murid dapat menulis tiga contoh hukum iqlab

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Membincang, bersoal jawab, merumus

PENERAPAN NILAI :
(1) Taat
(2) Patuh, Khusyuk

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kad imbasan, Kad bacaan, Kaset, Audio, Pembesar Suara


LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1) Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.

Nilai : Taat, Patuh, Berdisiplin
Set Induksi
( 5 minit )
Guru membuka audio bacaan ayat suci al-quran
(1)    Guru menunjukkan kad gambar kepada murid di dalam kelas
(2)    Guru bertanyakan     perkaitan audio dengan tajuk pengajaran
(3)    Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
(4)    Guru mengaitkan audio dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kad imbasan, kad bacaan, Audio, Pembesar Suara

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Taat, Berdisiplin, Patuh
Langkah 1
( 6 minit )










Pengertian iqlab dan hurufnya
(1)    Guru menerangkan pengertian iqlab dan hurufnya
(2)    Guru meminta murid membincangkan perkara tersebut
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), Kad gambar

Strategi : Berpusatkan guru berpusatkan murid
Langkah 2
( 8 minit )
Bacaan  huruf iqlab
1)    Guru membuka audio bacaan iqlab yang betul

2)   Guru dan murid-murid bersama-sama memperdengarkan audio bacaan iqlab itu

 3)   murid memperdengarkan bacaan iqlab dengan bimbingan guru
Bahan Bantu Mengajar : Kad imbasan, kad bacaan, Audio, Pembesar Suara

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat, Patuh

Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

- memberikan contoh – contoh iqlab dan pengertiannya
(1)   Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid
(2)    Murid-murid membuat aktiviti secara individu
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila, kad gambar

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Taat, Patuh
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)    Guru rumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid


No comments:

Post a Comment